קניין רוחני

שירותי המשרד

קניין רוחני הוא ענף משפטי שמזוהה עם רוח החדשנות, אשר מורכב ממגוון זכויות משפטיות על התוצרים הגשמיים והרוחניים, פרי יצירתו של אדם או תאגיד כמו פטנטים, סימני מסחר, זכויות יוצרים, עיצובים ועוד.

זכויות הקניין הרוחני, מעניקות מונופול וזכויות שימוש ייחודיות בתוצרים שפיתח, יצר או המציא אדם או תאגיד.

משקיעים, מתחרים ולקוחות כאחד יחפשו את נכסי הקניין הרוחני שלכם בין אם כדי למצוא ערך בכם ובחברה שלכם לצורך השקעה או כדי לגלות את סוד ההצלחה שלכם ולחקות או להידמות לכם או פשוט כדי לרכוש את המוצר או השירות שלכם.

מהסיבות הללו ועוד רבות, קיים אינטרס ברור להגן על נכסי הקניין הרוחני שלכם. משרדנו מתמחה בתכנון ויישום אסטרטגיה משפטית-מסחרית והגנה נכונה על נכסי הקניין הרוחני שלכם, כדי שתוכלו לזכות ביתרון תחרותי על פני המתחרים שלכם בשוק, להגדיל את הכנסות ואת הפעילות העסקית בכלל.

עורך דין קניין רוחני

כשמדברים על קניין רוחני, לעיתים נדמה לנו שמדובר בנושא מאוד רחוק ולא מוכר. ובכל זאת, לכל אחד מאתנו כמעט יכולה להיות נגיעה לתחום הזה, שכולל בתוכו, גם זכויות עסקיות, גם זכויות יוצרים ביצירות ספרותיות, או אומנותיות, וגם ביחס לסימני מסחר, פטנטים ועיצובים. מדובר בתחום רחב מאוד, שמתפתח מאוד עם השנים. מה זה אומר בכלל? מה תפקידו של עורך הדין בסיפור הזה? ואיך משרד עורכי דין סקלר לוי יכול לסייע לכם? כל הפרטים לפניכם.

מה זה קניין רוחני?

קניין רוחני זה בעצם כינוי לדינים העוסקים בקניין של נכסים שאינם מוחשים. זה יכול להיות זכויות יוצרים שונות כמו, זכויות ספרותיות, תמונות, או יצירות דרמטיות או מוסיקליות. בנוסף יש את תחום הקניין התעשייתי (Industrial Property), כמו פטנטים והמצאות, או סימני מסחר, כלומר, מילים או עיצובים מסוימים שמזוהים עם מותג מסוים.

מה המקור של קניין רוחני בחוקים השונים?

זכויות יוצרים מוסדרות בחוק זכויות יוצרים, תשס"ח -2007, המגדיר "זכות יוצרים" כזכות הבלעדית לעשות ביצירה או בחלק מהותי ממנה, פעולה, אחת או יותר (בהתאם לסוג היצירה) לרבות העתקה, פרסום, ביצוע פומבי, שידור, עשיית יצירה נגזרת והשכרה, זאת לתקופה של עד 70 שנה לאחר מות היוצר ובמקרים מסוימים כמו תקליטים, תקופת ההגנה היא ל-50 שנה ממועד יצירתו.

פטנטים המוסדרים בחוק הפטנטים חוק הפטנטים, תשכ"ז-1967 מוענקים על "אמצאה בין שהיא מוצר ובין שהיא תהליך בכל תחום טכנולוגי, שהיא חדשה, מועילה, ניתנת לשימוש תעשייתי ויש בה התקדמות המצאתית",בעוד עיצובים מוגדרים בחוק העיצובים, תשע"ז-2017 וסימני מסחר בפקודת סימני המסחר [נוסח חדש] תשל"ב-1972. במקרים, של סימני מסחר פטנטים ועיצובים, כדי לזכות בהגנות החוק, עליכם בתור בעלים להגיש בקשה לרשום את ההמצאה, סימן המסחר או העיצוב לרשות הפטנטים, העיצובים וסימני המסחר בישראל.

מה תפקידים של דיני קניין רוחני?

לא סתם דיני הקניין הרוחני מאוד מזוהים עם התקדמות הטכנולוגיה, עם עולם היזמות והסטארט אפ. בסוף, היצירות של האדם, החדשנות שלו, לא תוכל להתפתח, אם הוא לא ידע שיש שכר לעמלו, ושיש הגנות על הדברים שהוא יוצר שיעניקו תמריצים ליצור, לפתח ולפעול בחדשנות ותחרותיות.

חוקי הקניין הרוחני, יחד עם ההלכות שנקבעו בבית המשפט, כלומר פסקי הדין, יצרו ביחד מערכת נורמטיבית שלמה שאמורה לאזן את הזכויות של בעלי הקניין הרוחני. כלומר, מעין מערכת איזונים ובלמים, שמצד אחד תבטיח את זכויותיהם של בעלי הקניין הרוחני ותעודד יצירה ופיתוחים חדשים, כך שאנשים שעמלו על פיתוח ויצירת נכסי קניין רוחני,  יקבלו בלעדיות על זכויות לתקופה מוגדרת ויוכלו להפיק מהן תועלת. ומצד שני, צריך לזכור שיש גם את האינטרס הציבורי הרחב, שזכאי בכל זאת להנות מנכסי הקניין הרוחני ולקיים כלכלה תחרותית  והמטרה הציבורית היא למנוע מונופול רחב מידי בידי גורם אחד (או מעטים) שיאפשר ניצול זכויות הקניין הרוחני כדי למנוע תחרות ולהגביל יצירתיות.

מה הקשר למשרד עורכי דין?

לכל אדם, או חברה, יש את האינטרס הברור מאליו להגן על נכסי הקניין הרוחני. והשאלה איך עושים את זה. התשובה היא כמובן, בעזרת עורך דין קניין רוחני. חשוב לציין שאין מדובר רק על הגשת תביעות בבתי משפט בנוגע למשל להפרת זכויות יוצרים. משרד עורכי דין בעל מומחיות בקניין רוחני יסייע לכם כבר בשלבים ראשוניים של פיתוח ויצירת הנכס שלכם וכיצד הכי נכון להתקשר עם גורמים שמעורבים בפיתוח או היתירה, ממשיך בהגנה על הזכות על ידי רישום במרשם הרשמי בדינה שבה מבקשים הגנה (למשל רישום סימן מסחר או פטנט), ואם זה בגיבוש האסטרטגיה המתאימה ביותר למסחר את נכסי הקניין הרוחני על מנת להפיק מהם את התועלת הרבה ביותר מבחינת דיני הקניין הרוחני. האם כדאי לרשום כפטנט? כסימן מסחר? כעיצוב? או בכל דרך אחרת. על כל השאלות הללו משרד עורכי דין שמתמחה בחום הקניין הרוחני, ידע בדיוק מה נדרש ובמה כדאי להתמקד.

איזה פעולות משרד עורכי דין לקניין רוחני יכול לבצע?

ישנן לא מעט פעולות שמשרד בעל מומחיות בקניין רוחני כמו משרד עו"ד סקלר לוי, יודע לבצע עבורכם. זה יכול להיות טיפול ברישום סימני מסחר, גם בישראל וגם בחוץ לארץ. טיפול ברישום עיצובים, בישראל ובחו"ל. משרדי עו"ד שמתמחים בתחום גם יודעים לטפל בכלל ההליכים המשפטיים שיש לעבור מול רשם הפטנטים, העיצובים, וסימני המסחר ומשרדי קניין רוחני רשמיים אחרים שיש בכל רחבי העולם.

מסחור זכויות קניין רוחני

עוד שירות משמעותי שיתנו לכם משרדי עורכי דין לקניין רוחני זה Licensing, כלומר מסחור זכויות קניין רוחני. זה כולל עריכת רישיונות שימוש, הסכמים שונים כמו הסכמי הוצאה לאור, הסכמי זיכיון, וכלל הפרוצדורות שבתור בעלי זכויות, אתם רוצים שיהיו לכם כלפי המשתמשים בזכויות שלכם.

ניהול הליכים משפטיים

עורך דין לקניין רוחני גם ינהל עבורכם את הליטיגציה, כלומר ייצג אתכם בבית המשפט בתביעות פטנטים, הליכי הפרת זכויות יוצרים, הפרת סימני מסחר, עיצובים, וכל הליך שקשור לתחום בבית המשפט.

עיכוב מוצרים במכס

כחלק מכלי האכיפה של הקניין הרוחני, רשות המכס בישראל פועלת ליירט מוצרים החשודים כמזויפים המפרים סימני מסחר או עיצובים ושמיובאים לישראל. כבעלי זכויות קניין רוחני תרצו להשתמש בכלי האכיפה שמקנה מדינת ישראל. מצד שני, יבואנים מקבילים אשר מייבאים מוצרים מקוריים שבכל זאת מעוכבים על ידי המכס, יאלצו להתמודד עם טענות שהמוצרים מזויפים. פעמים רבות עיכוב מוצרים החשודים כמזויפים יוביל להגשת תביעה מטעם בעל זכויות הקניין הרוחני כנגד היבואן. בין אם אתם בעלי זכויות ובין אם אתם יבואנים מקבילים, מומלץ להיעזר בעורך דין מומחה לדיני קניין רוחני כמו משרד עו"ד סקלר לוי.

ניהול הליכי אכיפת זכויות בשמות מתחם

עוד שירות, הניתן על ידי משרד עורכי דין סקלר לוי, הוא ניהול הליכים סכסוכי שמות מתחם, מה שנקרא Domain Names, בנוגע לאתרי אינטרנט אשר מנסים לנכס לעצמם את המותג שלכם בישראל וגם בעולם כולו, לפי המדיניות והחוקים הנהוגים בתחום הזה בעולם כולו, כולל אירופה וארצות הברית.

בדיקת נאותות

עורכי דין בכלל, ומשרד סקלר לוי בפרט, יודעים גם לבצע עבורכם בדיקת נאותות של נכסי קניין רוחני (IP Due Diligence ), כלומר, הליך בו החברה שעוברת את הבדיקה חושפת את כל המידע והעובדות שיש לה לגבי הקניין הרוחני, וכך מגלים בדיוק את נכסיה בתחום, ומה הסטטוס שלהם.

לסיכום הייחודיות העיקרית של שירות עורך דין במקרה הזה היא המקצועיות והידע העדכני בדבר בפסיקה והחקיקה הרלוונטית. גם אם תנסו אתם לטפל בדברים בעצמכם, אין תחליף לבעל מקצוע, שמבין בתחום שידע גם למנוע מכם להיכנס לבעיות, וגם לטפל עבורכם בהליכים משפטיים ככל שיהיו כאלה.

למה לבחור במשרד עורכי דין סקלר לוי?

במשרד תקבלו את השירות המקצועי ביותר, האמין ביותר, והמסור ביותר, ממשרד עם ניסיון רב בתחום. הניסיון בדיני קניין רוחני חשוב מאוד, כי הוא זה שמביא את המקצועיות, את הידע לנהל הליכים ולעבוד מול חברות ולמען לקוחות. משרד עורכי דין סקלר לוי, יהיה נגיש עבורכם לכל שאלה בכל זמן. אנו דוגלים באמינות שקיפות ונמאנות ללקוח ולמטרותיו ותמיד פועלים לייצג את האינטרסים שלכם בצורה הטובה והמקצועית ביותר.