עורך דין התחדשות עירונית

תוכן עניינים

המושג התחדשות עירונית הוא מושג שמוכר לכולם, אך לא כולם יודעים מה הוא כולל בתוכו. בתוך המושג הספציפי הזה יש לא מעט מעולם הבניה הישראלי. ההתחדשות העירונית הפכה לאחד מהנושאים המרכזיים בשוק הנדל"ן הישראלי. נכון לשנת 2023, כ-15% מכלל הפרויקטים במדינה הם פרויקטים בתחום זה ומומחים מעריכים כי שיעור זה ימשיך לעלות בשנים הקרובות. מהן מגמות העלייה בהתחדשות העירונית, למה חשוב שיהיה לכם ליווי משפטי ומהיכן מתחילים? כל התשובות נמצאות כאן.

עורך דין התחדשות עירונית – מגמות חדשות בעולם הנדל"ן

זה לא סוד, פרויקטים בתחום התחדשות עירונית מתבצעים בכל רחבי הארץ כולל בערים המרכזיות ובפריפריה. הפרויקטים הללו מביאים לחידוש ושיפור אזורים עירוניים ישנים, משדרגים את התשתיות, מביאים לשיפור איכות החיים של התושבים. תהליכים אלו כוללים יוזמות כמו פינוי בינוי, תמ"א 38 והתחדשות עירונית שבהן הדיירים למעשה מפקידים את הנכס שלהם בידי היזם לטובת שיפוץ והרחבה. במדינת ישראל פרויקטים של התחדשות עירונית מצריכים התערבות משפטית מקיפה. החוק מחייב את כל המעורבים בעסקה להיעזר בשירותיהם של עורכי דין המתמחים בנדל"ן ובהתחדשות עירונית בפרט. תפקידם של עורכי הדין כולל עריכה וניסוח הסכמי התקשרות, קביעת זכויות הדיירים בהסכם, וליווי משפטי בכל שלבי הפרויקט החל מגיבוש נציגות, רישוי, תכנון, ביצוע ועד לרישום הנכס בטאבו על שם הדיירים. כאשר אתם מתחילים הליך מסוג זה חשוב לשים לב לכך שללא ליווי משפטי יהיה לכם מאד קשה להמשיך את התהליך. עורך דין התחדשות עירונית מקצועי ובעל ניסיון יוכל להקל עליכם מאד בתקופת הפרויקט.

מה תפקידו של עורך דין התחדשות עירונית

עורך דין המתמחה בהתחדשות עירונית מלווה את בעלי הדירות לאורך כל התהליך. תפקידו מתחיל בשלב הראשוני של בחירת היזם על ידי הדיירים ונמשך עד להשלמת הפרויקט. מומלץ למנות עורך דין אחד שייצג את כל בעלי הדירות, כך שהאינטרסים שלהם יישמרו בצורה מיטבית. מתפקידו של עורך הדין בסיטואציה זו:

  • הגנה על האינטרסים של הדיירים – עורך הדין דואג לכך שההסכמים עם היזם ישקפו את האינטרסים של הדיירים בצורה הטובה ביותר.
  • השגת תמורה מרבית – עורך הדין פועל להשגת התמורה הטובה ביותר עבור הדיירים, בין אם מדובר בחיזוק, עיבוי ,שיפוץ הנכס והרחבתו או בהריסתו ובניית נכס חדש במקומו.
  • הגנה מפני סיכונים – תפקידו של עורך הדין הוא להגן על הדיירים מסיכונים משפטיים וכלכליים ולוודא שהיזם ממלא את התחייבויותיו.
  • ניהול משא ומתן – עורך הדין מייצג את הדיירים במשא ומתן מול היזם ומבטיח שכל ההסדרים המופיעים בהסכם יגנו על האינטרסים שלהם.

 

מה כולל שלב המשא ומתן?

בשלב המשא ומתן עורך הדין מלווה את הדיירים ומוודא שכל סעיפי ההסכם מבטיחים את האינטרסים שלהם. הוא מסביר לדיירים את המשמעויות המשפטיות של כל מסמך שעליהם לחתום, משתתף בישיבות דיירים, מעדכן אותם על התקדמות הפרויקט ומוודא שהכל מתנהל לפי התכנון.

בחירת עורך דין להתחדשות עירונית

בחירת עורך דין התחדשות עירונית היא החלטה חשובה המשפיעה על גורל הפרויקט. יש לבחור עורך דין בעל הכשרה וניסיון בתחום המקרקעין ובהתחדשות עירונית. עורך דין מנוסה ידע להתמודד עם כל האתגרים המשפטיים והמסחריים בפרויקט. מעבר לכך, על עורך הדין להיות אדיב וסבלני, זמין ומעניק מענה מהיר ומקצועי לכל שאלה או בעיה במהלך הפרויקט, מאפשר קבלת יחס אכפתי ואישי ולמעשה תשומת לב מלאה לאינטרסים שלכם בתור לקוחותיו.

האם למנות עורך דין אישי או משותף?

יש למנות עורך דין אחד שייצג את כל הדיירים בבניין. ישנם מצבים בהם עורך דין נוסף אישי יכול להיות נחוץ כאשר לדייר מסוים יש אינטרסים ייחודיים שדורשים ייצוג אישי. ההתחדשות העירונית בישראל היא תהליך מורכב הדורש הבנה מעמיקה של התחום המשפטי והמסחרי. בחירת עורך דין מקצועי, מנוסה וזמין היא קריטית להצלחת הפרויקט ולהגנה על זכויות הדיירים. פרויקטים של התחדשות עירונית לא רק משפרים את המבנה הפיזי של הערים, אלא גם מחזקים את המרקם החברתי והכלכלי, והופכים את החיים בעיר לנעימים יותר עבור התושבים ועל כן ליווי משפט מתאים בהחלט משנה את כל התמונה. משרד סקלר לוי עריכת דין מלווה דיירים בעשרות פרויקטים של התחדשות עירונית ומעניק שירותים משפטיים בתחום הנדל"ן. המשרד משלב מיומנות משפטית ועסקית ייחודית המאפשרת לו להעניק ללקוחותיו מענה איכותי, זמין ומדויק. צרו קשר עוד היום.

אין לראות באמור ו/או להסתמך עליו כיעוץ משפטי.

 

צריכים ייעוץ או ייצוג משפטי?
צוות המשרד ישמח לעמוד לשירותכם!