גישור

תוכן עניינים

גישור הוא כלי ליישוב מחלוקות וסכסוכים, בו גורם חיצוני ללא סמכות שיפוטית מסייע לצדדים להגיע לפתרון בהסכם שהם עצמם "כותבים". בדרך כלל גישור יהיה בעניינים בין צדדים שיש להם אינטרס משותף ויחד עם זאת חילוקי דעות.

בהשוואה להליך המתנהל בבית המשפט, בהליך גישור לצדדים יש וודאות לגבי ההליך והתוצאה, ההליך הוא וולונטרי, בהסכמת הצדדים והם יכולים להפסיק אותו בכל שלב עד לשלב החתימה על ההסכם, מדובר בהליך מהיר יחסית ומטרתו העיקרית היא להביא לסיום מחלוקות בהסכמה. 

הגישור הוא שיטה אלטרנטיבית המאפשר הגעה להסכם ומציאת פתרון ללא הליך משפטי. 

גישור יכול להיעשות במגוון תחומים, למשל גישור לפני גירושין, גישור עסקי ועוד.

סעיף 79ג' לחוק בתי המשפט [נוסח חדש] תשמ"ד – 1984, בסעיף זה, "גישור" – הליך בו נועד מגשר עם בעלי הדין, כדי להביאם לידי הסכמה ליישוב הסכסוך, מבלי שיש בידו סמוכת להכריע בו.

בעולם העסקים הדינאמי, פתרון סכסוכים ויישוב מחלוקות בצורה מהירה יעילה ואפקטיבית הוא כלי חשוב מאד להמשך קיומו של העסק. על מנת לפתור את הסכסוך, בעלי עסקים רבים מעדיפים לפנות להליך גישור.

הליך הגישור הוא פרטי וחוסה תחת חיסיון, הוא לא מתועד בפרוטוקול ולא ניתן להשתמש בפרטיו בבית המשפט. היתרון הברור הוא שניתן לפתח שיח גלוי ללא חשש. בנוסף בהליך הגישור מתקיימות גם שיחות אישיות עם המגשר וגם שיחות גישור בנוכחות כל המגושרים.

בעולם העסקי, המוניטין של העסק בעיני הציבור הוא אחד הנכסים העיקריים והיקרים. ניהול סכסוך בהליך משפטי חושף את המוניטין העסקי לביקורות ולפגיעה מעצם פומביות הסכסוך בכותלי בית המשפט, בין היתר בגלל שהליכים משפטיים מפורסמים, חשופים ונגישים לכל.

גישור הוא הליך יעיל, חסכוני, חסוי ומהיר ליישוב סכסוכים באווירה טובה ופרטית תוך שמירה על כבוד ושלום בין הצדדים, שמירה על אינטרסים, מזעור נזקים ומציאת הפתרון הטוב ביתר לכל אחד מהצדדים.

נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה.

עורך דין ליאור לוי הוא מגשר מוסמך מטעם לשכת עורכי הדין.

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד.

צריכים ייעוץ או ייצוג משפטי?
צוות המשרד ישמח לעמוד לשירותכם!